İhlas Gazetecilik

Türkiye Gazetesi, kurduğu özel haber servisi ile “özel habercilik” konusunda fark oluşturmuştur.


Türkiye Gazetesi, yayın hayatına başladığı 22 Nisan 1970 tarihinden bugüne, sahibi ve yayın politikası değişmeden faaliyetlerini sürdüren tek basın organıdır. Basın etik ilkeleri ile temel hak ve özgürlüklere sıkı sıkı bağlı olan Gazete, son yıllarda yaptığı çalışmalarla kendini sürekli yenileyerek okuyucusunun ilgisini canlı tutmaktadır.

Özel Habercilikte Fark Oluşturan Kadro

Türkiye Gazetesi, 2013 yılının başında ebadını daraltıp mizanpajını yenileyerek daha rahat okunabilen bir görünüme kavuşmuştur. “Yeni Gazetecilik” anlayışı ile içeriğinde ve yazar kadrosunda da önemli değişiklikler yapmıştır. Yazar ve editör kadrosuna; Yıldıray Oğur, Burcu Çetinkaya, Fuat Uğur ve Ceren Kenar gibi önemli kalemleri katmıştır. Öcal Uluç, Kemal Belgin, Sadık Söztutan, Ümit Aktan, Ömer Faruk Ünal, Hasan Sarıçiçek, Ercan Yıldız gibi deneyimli spor yazarlarıyla spor gündeminde önemli yer edinmiştir.

Haber kanallarının dakika başı canlı yayın yaptığı, internet haberciliğinin gazete tirajlarını tehdit ettiği bir dönemde, Türkiye Gazetesi, kurduğu özel haber servisi ile “özel habercilik” konusunda fark oluşturmuştur.

Ziyneti Kocabıyık yönetimindeki özel sağlık sayfaları, Murat Öztekin  yönetimindeki  kültür- sanat sayfaları ve ünlü rallici Burcu Çetinkaya’nın hazırladığı otomobil sayfaları ve Pazar röportajları ile okuyucularına çok geniş bir yelpazede özel haberler sunmaktadır. Türkiye Gazetesi’nde düzenli olarak TV-Magazin bölümü ile her gün kadın, aile, alışveriş sayfaları yer almaktadır. Ayrıca haftada bir gün, teknoloji sayfası ile haftada bir gün de medya kritiklerinin olduğu, Medya Market bölümü yayınlanmaktadır.

2016 yılında Türkiye Gazetesi kadrosuna yeni yazarlar eklemiştir. Güçlü kadrosuyla faaliyetlerini sürdüren Gazete’nin muhabir ve yazarları, çeşitli meslek kuruluşları ve sektör temsilcileri tarafından başarı ödüllerine layık görülmüştür.

İhlas Holding, 15 Temmuz Darbe Kalkışması sırasında ve sonraki dönemde gösterdiği demokrasi yanlısı tutumuyla başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devlet ricalinin özel teşekkürleriyle taltif edilmiştir. Gazetenin istikrarlı ve sorumlu yayıncılık anlayışı, okuyucu nezdinde memnuniyet belirten geri dönüşlerle kendini göstermiştir.

Dijitalde de Önemli İzlenirlik

www.turkiyegazetesi.com.tr

Türkiye Gazetesi’nin online yüzü olan turkiyegazetesi.com.tr adlı internet sitesi, 2014 yılında yapılan yeni tasarımıyla takipçi sayısında önemli artış sağlamıştır. Türkiye Gazetesi’nin online yüzü olan turkiyegazetesi.com.tr adlı internet sitesi, 2014 yılında yapılan yeni tasarımıyla takipçi sayısında önemli artış sağlamıştır. 2015 yılında günlük trafik ortalama 825 bine ulaşarak bir önceki yıla göre 4,5 kat artış göstermiştir. 2016 yılında 1 milyonu bulmuştur. 2017 yılında ise günlük trafiğin 2 milyona ulaşması hedeflenmektedir.

Sosyal ağlarda da oldukça aktif olan Türkiye Gazetesi, 2014 yılında 500 bin olan Facebook takipçi sayısını, 2015 yılının sonunda 945 bin, 2016 yılında da 1 milyon 200 bine yükseltmeyi başarmıştır. Türkiye Gazetesi’nin haber, yazar ve fotoğraflarının yanı sıra son dakika gelişmeleri ve günlük haber paylaşımları ile de hızla beğeni toplayan Facebook sayfasına, haftada ortalama 8,7 milyon kişi erişmektedir. 200 bini aşan Twitter takipçisi de bulunan Türkiye Gazetesi, en kısa sürede 2 milyon Facebook kullanıcısına ve 500 bin Twitter takipçisine ulaşmayı hedeflemektedir.

2016 yılında Türkiye Gazetesi, iPhone (iOS) ve Android uygulamalarının geliştirilmesi ve bu uygulamalara anlık bildirim (push notification) özelliklerinin eklenmesi ile günlük 60 bin ziyaretçi trafiği ve 100 bin indirme (kullanıcı) sayısı ile mobil uygulama pazarında büyüme göstermiştir.

Online Reklamlar ve Promosyonlarla Okuyucu Sayısında Artış

İstikrarlı bir reklam gelir akışına sahip olan Türkiye Gazetesi, internet reklam gelirini de artırmak için İhlas Yayın Holding iştiraklerinden Dijital Varlıklar şirketiyle ortak çalışmalar yürütmektedir.

Gazete’nin haber sitesi,www.turkiyegazetesi.com.tr, takipçi sayısı ile reklam gelirlerini de istikrarlı bir biçimde yükseltmektedir.

Ayrıca, sistemli olarak yeni abonelerin kaydedilmesine yönelik çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Buradan elde edilen olumlu dönüşler tiraja da olumlu bir şekilde yansımaya başlamıştır.

Türkiye’deki En Yaygın İki Baskı Ağından Birisi

Türkiye Gazetesi’nde ve matbaadan oluşan İhlas Gazetecilik’te 481 kişi çalışmaktadır. Türkiye’de kendi matbaa altyapısına sahip birkaç basın kuruluşundan biri olan İhlas Gazetecilik, sadece İstanbul tesisi aracılığıyla saatte 55 bin adet gazete basma kapasitesine sahiptir. Ayrıca Ankara, İzmir, Adana, Trabzon ve Antalya’da bulunan baskı tesisleri sayesinde yerel haberler içeren sayfalar üreterek her bölgeye kendi gündemine ilişkin haberleri sunabilmektedir.

İhlas Gazetecilik, İhlas Grubu’nun yanı sıra başka kurumlara yönelik verdiği hizmetlerle de büyüyerek Türkiye’nin önemli baskı merkezlerinden biri haline gelmiştir. Ulusal ve yerel birçok gazetenin baskısını gerçekleştirmektedir.

1981 yılından bu yana gazete, dergi, tanıtım malzemeleri, kitaplar ve daha pek çok ürün için baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası için entegre bir hizmet sunmaktadır. İhlas Gazetecilik’in İstanbul baskı tesisleri, İstanbul Atatürk Havalimanı’na yakın geniş bir alan üzerinde kuruludur. Sahip olduğu merkezi konumu, kolay ulaşım imkânı sunmakta ve hizmette zaman tasarrufu sağlamaktadır. Sadece Türkiye’de değil uluslararası arenada da birçok ülkeye hizmet vermektedir. Türkiye’deki en yaygın baskı ağına sahip iki gruptan birisidir.

Elden Dağıtım Modeli’nin Türkiye’deki İlk Uygulayıcısı

Türkiye Gazetesi, mevcut günlük gazete satışının %90’ını elden dağıtım modeli ile gerçekleştirmektedir. Elden dağıtım faaliyetlerini İhlas Pazarlama A.Ş.’nin Türkiye’nin dört bir yanındaki 731 noktada bulunan yaygın bayi ağı üzerinden yürüterek entegre bir iş modeli oluşturmuştur. Özellikle ABD ve Japonya başta olmak üzere dünyada çok yaygın olarak uygulanan elden dağıtım sistemi, okuyucu ile sıcak ve kalıcı bir iletişim kurulmasını sağlamakta, satışa da istikrar getirmektedir.

2010’dan Bu Yana BİST’te İşlem Görüyor

14 Haziran 2010 tarihinden bu yana İhlas Gazetecilik A.Ş. hisse senetleri, IHGZT ISIN kodu ile BIST’te işlem görmektedir. 2016 yılsonu itibarıyla İhlas Yayın Holding’in İhlas Gazetecilik’teki iştirak oranı %56,55, İhlas Holding’in ise %6,92’dir. İhlas Gazetecilik’in İhlas Haber Ajansı’na iştirak oranı ise %25’tir.

 

 

 


 


Paylaş :   |